Tonący przedsiębiorcy proszą o koło ratunkowe

W czasach, gdy większość z Nas z powodu pandemii koronawirusa siedzi w domu, przebywając na urlopach lub opiekując się dziećmi,  przedsiębiorcy walczą o swoje być albo nie być na rynku a pracownicy o zachowanie swojej pracy.

Dlatego Rząd przyjął tzw. Pakiet antykryzysowy, który ma na celu zniwelować negatywne skutki zamarcia rynku, obniżenia obrotów oraz ograniczenia działalności przez przedsiębiorców.

Dziś przedstawię dwie formy dopłat do pensji pracowników:

a) postojowe oraz

b) obniżenie wymiary czasu pracy

Ww. wskazane formy dofinansowania będą przysługiwać przedsiębiorcy przez okres maks. 3 miesięcy od złożenia wniosku. Co do zakresu dofinansowania odsyłam do ustawy oraz wielu publikacji. W tym artykule chciałbym ułatwić przedsiębiorcom sposób ich wyboru.

Zgodnie z informacjami z kręgów rządowych obie formy mogą być stosowane łącznie, np. co do różnych grup pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien na czas kryzysu, ocenić pracowników pod kątem ich niezbędności pracy na:

  1. pracowników, którzy są niezbędni do pracy, która może być wykonywana – obniżyć im wymiar pracy oraz wynagrodzenie o 20%,
  2. pracowników, których praca w czasie kryzysu nie jest niezbędna – wysłać pracowników na postojowe.

Dla pełnej optymalizacji dofinansowania pozwoliłem sobie stworzyć kalkulator wynagrodzeń brutto (na życzenie mogę udostępnić) , ukazujący wysokość dopłat do wynagrodzenia oraz kwotę wynagrodzenia do zapłaty przez pracodawcę po odjęciu kwoty dotacji (zaznaczona na czerwono).

Poniżej tabela przedstawiająca różne warianty  wysokości wynagrodzenia dla obu przypadków.

Tabela wynagrodzeń brutto po dofinansowaniu

Niestety projekt dofinansowań został zmieniony, w ten sposób, że otrzymanie tych dofinansowań musi być poprzedzone podpisaniem porozumień z pracownikami (związkami zawodowymi, radami pracowniczymi lub jeśli ich nie ma – reprezentantami).

Przedsiębiorcy zgodnie krytycznie oceniają dotychczasowy pakiet i już dziś mogą śmiało dojść do wniosku, że obecny kryzys zmusi ich do pewnych restrukturyzacji, od renegocjacji umów kredytowych, po cięcia kosztów, w tym redukcję zatrudnienia.

W tych trudnych czasach, ważne, aby ich decyzje były przemyślane, ponieważ po odbiciu rynku, co niewątpliwie kiedyś nastąpi, prym będą wiodły przedsiębiorstwa, które zachowają swoich kluczowych pracowników.

Dziś wiemy, ze straty przedsiębiorców są nieuniknione. Nasza Kancelaria pomoże Ci we wszelkich aspektach restrukturyzacji, tak aby je zminimalizować.

8 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *