Koniec zakazu wejścia do lasu – co z nałożonymi mandatami ?

Dnia 19 kwietnia 2020 roku zostało wprowadzone rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Powyższe rozporządzenie łagodzi wprowadzone wcześniej ograniczenia związane z zakazem swobodnego przemieszczania się. Zgodnie z jego § 5 do dnia 19 kwietnia 2020 roku na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono zakaz przemieszczania się z wyjątkiem enumeratywnie wyszczególnionych w rozporządzeniu przypadków. Wśród czynności związanych z pracą, szeroko rozumianymi obowiązkami zawodowymi, sprawami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym zakaz przemieszczania się nie dotyczy także czynności związanych z zaspakajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej dla siebie samego, osoby najbliższej lub pozostającej we wspólnym pożyciu.

Ograniczenia w mobilności poza miejscem zamieszkania nie dotyczą także wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
Pewno zastanawiacie się jaki wpływ maja niniejsze przepisy na osoby, które przed dniem 20 kwietnia 2020 roku zostały ukarane grzywną za przysłowiowy spacer w lesie?

Jak to w prawie bywa odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli bowiem przyjąłeś/aś nałożony na ciebie mandat to „jesteś w lesie”, nic w twojej sprawie nie da się zrobić. Jeżeli jednak należysz do wąskiego grona zuchwałych na sygnalizowanej zmianie skorzystasz. JAK?

Odpowiedź jest prosta. Sprzeciw w zakresie nałożonego mandatu spowodował, że nakładający go organ wszczął przeciwko Tobie postępowanie, o czym byłeś (a przynajmniej powinieneś być) pouczony przy próbie jego nałożenia. Od dnia 20 kwietnia 2020 roku zakazy, które dawały możliwość nałożenia mandatu przestały obowiązywać, co ma kolosalny wpływ na wszczęte, ale niezakończone postępowania dotyczące złamania ograniczeń w zakresie przemieszczania się.

Podstawą wniosków kierowanych do Sądu związanych z naruszeniem zakazów wynikających wcześniejszego rozporządzenia najczęściej stanowiły przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 54 zgodnie z którym „Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”

Zgodnie natomiast z art. 2 § 1 kodeksu wykroczeń „Jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia wykroczenia, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy” .

Jaki z tego wniosek ? Wszelkie postępowania (w tym wszczęte na podstawnie wniosków o ukaranie skierowanych w wyniku odmowy przyjęcia mandatu) winny zostać umorzone przez Sąd z urzędu! Również strona jest upoważniona do złożenia wniosku o umorzenie postępowania z uwagi na dekryminalizację zachowań określonych w poprzednich rozporządzeniach związanych ze zwalczaniem pandemii COVID19.

Autor: Grzegorz Kluska, aplikant adwokacki


9 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *