Pamiętaj! Nowy obowiązek dla spółek – rejestracja beneficjentów rzeczywistych do 13 lipca 2020 r.

Z dniem 13 października 2019 roku został utworzony Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, który gromadzi informacje o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką, które muszą być zgłoszone do tego rejestru pod groźbą kary pieniężnej.

Brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego może spowodować nałożenie na spółkę kary pieniężnej do wysokości 1 mln zł.

Beneficjentami rzeczywistymi w spółkach (tylko osoby fizyczne), które między innymi muszą zostać zgłoszone do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, są:

  • osoby fizyczne będące udziałowcami albo akcjonariuszami posiadającymi prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji w danej spółce;
  • osoby fizyczne dysponujące więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnicy albo użytkownicy lub na podstawie porozumień z innymi osobami uprawnionymi do głosu;
  • osoby fizyczne sprawujące kontrolę nad spółką lub spółkami, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25 % ogólnej liczby udziałów lub akcji;
  • osoby fizyczne sprawujące kontrolę nad spółką przez posiadanie w stosunku do niej uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości;
  • osoby fizyczne zajmujące wyższe stanowiska kierownicze w organach spółki w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych wyżej oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Katalog beneficjentów rzeczywistych zawarty w art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu ma charakter otwarty, więc spółka musi analizować wszystkie przesłanki zawarte w definicji beneficjenta rzeczywistego i ustalić każdą osobę fizyczną sprawującą bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę.

Zgodnie z art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są obowiązane:

1) spółki jawne;

2) spółki komandytowe;

3) spółki komandytowo-akcyjne;

4) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

5) spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy zdnia 29 lipca 2005r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Jest to katalog zamknięty, więc obowiązku takiego nie mają podmioty wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz spółki partnerskie.

Termin zgłaszania informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dla spółek utworzonych przed 13 października 2019 roku, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, upływa w dniu 13 lipca 2020r. Natomiast spółki, które założone zostały po tym terminie mają obowiązek zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zgłoszenia dokonuje się w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/crbr/

Zgłoszenie musi być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP przez osoby uprawnione do reprezentacji spółki.

Zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego do Ministerstwa Finansów nie może być dokonane w formie pisemnej.

Autor: Szymon Krymula

8 komentarzy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *